#tmsrehabilitation
Особливості психотерапії військовослужбовців
Збройна агресія Російської Федерації проти України підняла актуальність збереження психологічного здоров’я військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей на принципово новий рівень, оскільки, участь у бойових діях практично завжди супроводжується стресовою реакцією організму, яка без відповідної своєчасної кваліфікованої допомоги може призвести до несприятливих наслідків, як для самого військовослужбовця, так і для суспільства в цілому. Психологічна травматизація особового складу стає причиною зниження ефективності виконання завдань за призначенням та збільшення небойових втрат. Також, це зумовлює виникнення труднощів із соціалізацією та погіршує якість життя військовослужбовців. У зв’язку з цим гострою є потреба в консультаційній і психотерапевтичній допомозі різним категоріям травмованих осіб, зокрема, військовослужбовців, ветеранів, членів їх сімей, які не можуть повернутися до звичного для них життя, без сторонньої допомоги.
Психологічна підтримка військових, особливо під час війни, є надзвичайно важливою і необхідною.
Вона допомагає впоратися з емоційними труднощами, стресом, тривогою та травматичними досвідами, які захисники зазнають під час бойових дій. Психологічна підтримка сприяє збереженню та покращенню психічного благополуччя, допомагає зміцнити психологічну стійкість та відновитися.
Українські та західні спеціалісти розуміють, що допомога психологів потрібна військовому на трьох етапах: у період підготовки до служби, на передовій та після демобілізації.
Порушення психічної
рівноваги
не тільки завдає шкоди здоров’ю особового складу, знижує його боєздатність, а й у низці випадків вимагає значного часу для відновлення психофізіологічних функцій. Так ті, хто отримав бойові поранення, після виписки з госпіталів відновлювалися за два-три місяці, а ті військові, які були свідками загибелі своїх товаришів, змогли відновити свої професійні навички тільки через більш тривалий термін.
Попередження небойових втрат (до прикладу - вчинення самогубства військовослужбовцями) є одним із пріоритетних завдань, що вирішуються військовими психологами в усьому світі.
Ситуація із зверненням до фахівця з психічного здоров'я в Україні останніми роками почала змінюватися, військовослужбовці, ветерани та члени їх сімей частіше звертаються до спеціалістів.
#tmsrehabilitation
У нашому суспільстві поширена
помилкова думка про те, що людина, яку можна назвати «сильною особистістю», здатна до самостійного переборення будь-якої кризової ситуації. Але це не завжди так. Якраз «сильним особистостям», міцним, енергійним індивідам властиві психічні чи психологічні кризи з найбільш негативними наслідками. Тому для психологів особливо важливо оцінити зусилля, які доводиться докладати військовим та ветеранам для звернення за допомогою. Повноцінну реабілітацію ветеранів, їх залучення до мирного життя слід розглядати в контексті стабілізації сімейних стосунків. За час відсутності ветерана, з одного боку, відбуваються певні зміни у кожного із членів його родини, а з іншого змінюється й сам ветеран. Звідси постає низка завдань перед консультантом, який планує працювати з сім’ями учасників бойових дій та розуміння важливості підтримки всіх членів сім’ї військовослужбовця.
Характер, динаміка, своєрідність міжособистісних відносин клієнта і психолога, а також особисті якості психолога, відіграють визначальну роль у динаміці й дієвості психологічної допомоги.Найбільш складний і визначальний етап консультаційної взаємодії психолога з військовослужбовцем – встановлення психологічного контакту й довіри.
Так, військовослужбовці при спілкуванні керуються правилами поведінки в бою. Питання довіри для них є доволі важливим. Важливо і те, що психолог повинен усвідомлювати свої особистісні, моральні, культурні цінності, а також розуміти та поділяти думку про важливість та роль Збройних Сил у захисті України.